
A békésen tüntető Mzia Amaglobeli georgiai újságírót egy éjszaka kétszer tartóztatták le Batumi városában. A nő letartóztatása során fizikai sérüléseket szenvedett, mégis megtagadták tőle a megfelelő orvosi ellátást. A rendőri túlkapást érdemben nem vizsgálták ki, az újságírót pedig hosszú börtönbüntetés fenyegeti.
Szólítsd fel Koka Katsitadzét, a rendőrségi visszaélésekkel is foglalkozó Különleges Nyomozó Szolgálat (Special Investigation Service) igazgatóját, hogy:
- tartsa tiszteletben Mzia Amaglobeli emberi jogait, köztük a tisztességes eljáráshoz való jogot és az embertelen bánásmód tilalmát,
- azonnal indítson hatékony és pártatlan kivizsgálást az erőszakos viselkedéssel vádolt rendőrtisztekkel szemben,
- és tartsák tiszteletben a georgiai tüntetők szabad véleménynyilvánításhoz és békés gyülekezéshez való jogait.
Egy éjszaka kétszer vették őrizetbe
Január 11-én Mzia Amabglobelit és több békésen tüntető társát is azért tartóztatták le Batumi városában, mert egy tüntetésre felhívó matricát ragasztott egy épület falára. A letartóztatás nem tántorította el a neves újságírót attól, hogy még aznap este újra csatlakozzon a tüntetésekhez, ahol ismét letartóztatták, miután a tüntetők ellen erőszakosan fellépő és Mziát is sértegető és őt fizikai erőszakkal fenyegető rendőrt „szimbolikus” módon felpofozta.
Megalázóan viselkedett vele a rendőrfőkapitány
A demonstráción készült videófelvételek bizonyítják, hogy a rendőrség erőszakosan lépett fel a tüntetők ellen. Mzia ezt nem hagyva felszólalt a jogsértések ellen, mire a rendőrfőkapitány, Irakli Dgebuadze sértegetni kezdte, köztük szexuális jellegű és fizikai fenyegetéssel.
Nem ez volt az első alkalom, hogy Irakli Dgebuadze visszaélt hatalmával: több panasz is érkezett már ellene, hogy a rendőrőrsön erőszakosan és bántalmazóan viselkedett a békés tüntetőkkel szemben.
Aggasztó a Mzia elleni gyors eljárás
Második őrizetbe vétele után egy gyors kihallgatást követően a bíró úgy döntött, hogy Mziának őrizetben kell maradnia, ahonnan óvadék ellenében sem szabadulhat. A döntést a bíró azzal indokolta, hogy az újságíró elmenekülne vagy ismét bűncselekményt követne el. A döntést követően az újságíró 38 napos éhségsztrájkba kezdett.
A fellebbviteli bíróság még nem hozott ítéletet az ügyében, de várhatóan hosszú börtönbüntetésre fogják ítélni. Közben Mzia előterjesztésére a Különleges Nyomozó Szolgálat kivizsgálást indított a békés tüntetőkkel erőszakosan viselkedő és őket önkényesen letartóztató rendőrtisztek ellen, azonban semmilyen érdemi lépést nem tettek még.
Rendszerszintű problémára hívja fel a figyelmet
Mzia esete nem egyedi. Georgiában a 2024-es választások óta politikai válság uralkodik, ugyanis a kormány legitimitását sokan vitatják, köztük az ellenzéki elnök is. Az országszerte zajló tüntetések során a rendőrség rengetegszer bizonyítottan visszaélt hatalmával. A rendőrtisztek kiváltképp a női tüntetőkkel viselkednek megalázóan és embertelenül.
Az újságíró ellen folytatott eljárás arra is rámutat, hogy a georgiai igazságszolgáltatás feltehetően politikailag motivált okokból lép fel a tüntetőkkel szemben, míg a rendőrség úgy tűnik, büntetlenséget élvez.
Szólalj fel a Mzia Amaglobelit ért igazságtalanságok ellen és követeld a hatalmi túlkapásokat elkövető rendőrtisztek elszámoltatását!