A kormány 2025. április 17-én, Nagypéntek és a húsvéti szünet előtt egy nappal hozta nyilvánosságra társadalmi egyeztetés céljából az igazságügyi tárgyú törvények módosítására vonatkozó javaslatát. A tervezet szerint az új törvény az „igazságszolgáltatás hatékonyságának fejlesztése és a minőségi igazságszolgáltatás feltételrendszerének szélesítése” érdekében szükséges, a szándékolt módosítások azonban több esetben a fenti célokkal ellentétes hatással járnának.
Az Amnesty International Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság szakértői a húsvéti szünet idejére eső társadalmi véleményeztetés keretében határidőn belül elkészítették és az Igazságügyi Minisztérium felé benyújtották közös véleményüket.
Ebben a civilek felhívták a figyelmet arra, hogy bármilyen igazságügyi reformra csak az érintettek bevonásával, tapasztalatainak becsatornázásával kerülhet sor. Ugyanakkor ennek a mostani jogalkotási folyamat nem felelt meg, hiszen a bírák számára pusztán párnapos véleményezési határidő állt a rendelkezésére, a bírói egyesületeket pedig hivatalos úton nem is keresték meg.
A civil szervezetek álláspontja szerint a tervezet több eleme a megjelölt célokkal ellentétes megfontolásokat szolgál.
A bírák 65 éven túli továbbfoglalkoztatására vonatkozó szabályozási javaslat nem felel meg az Európai Unió Bírósága esetjogából következő érdemi és eljárási követelményeknek, és így – mivel a nyugdíjkorhatárhoz közeledő bírák kiszolgáltatottabbak lehetnek majd a szervezeten belüli nyomásoknak, elvárásoknak – a bírói függetlenség sérelmével fenyeget.
A határidők elmulasztása miatti vagyoni elégtétel a bírósági adminisztrációs terhek jelentős növelésével, a munkaerőhiánnyal küzdő bíróságok pénzügyi kivéreztetésével nem hogy hozzájárulna, hanem pont akadályát képezheti az időszerű és minőségi igazságszolgáltatásnak.
A jogi személyekkel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedéseket érintő rész eljárási garanciákat erősítő rendelkezéseivel egyet lehet érteni, az alkalmazással kapcsolatos jogbizonytalanságot fokozó, a normavilágosság követelményét sértő módosításokat azonban a jogállamiság alkotmányos elvét szem előtt tartva részletes kritikával illeti a civil értékelés.