Közel 8500 menekült, menedékkérő és migráns esett csapdába a görög szigeteken. Ők azok, akik az EU-Törökország alku március 20-i hatályba lépése óta érkeztek ide. Nagyon sokan közülük attól félnek, visszaküldik őket Törökországba, ahol nem lesznek biztonságban. A legtöbben rettenetes körülmények között élnek, miközben a kérelmeik elbírálása rendkívül lassan és teljes mértékben átláthatatlanul zajlik.
Az EU-Törökország alku arra az előfeltevésre
épült, hogy Törökország biztonságos hely a menekülő emberek
számára, így oda vissza lehet küldeni a menedékkérőket és
menekülteket. Az Amnesty International kutatása azonban
bebizonyította, hogy 2015 végén és 2016 elején menekülteket és
menedékkérőket küldtek vissza a török hatóságok a fegyveres
konfliktusok sújtotta Afganisztánba, Irakba és Szíriába, és a
védelem szintje, amit Törökország nyújt a szíreknek, messze elmarad a
nemzetközi előírásoktól – és még ennél is rosszabb a más
országokból származóknak.
Lépj közbe! SZÓLÍTSD FEL a görög hatóságokat, hogy ne küldjenek vissza menekülteket Görögországba.
A galéria csak egy
pillanatfelvétel, amely néhány olyan embert és családot mutat be
a több száz közül, akik Híosz szigetén rekedtek. A képeket
Giorgos
Moutafis készítette.
Greece/Chios/June 13,2016.
View of VIPETHE camp who used by refugees as a shelter as they wait for their asylum process in the greek island of Chios.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisA híoszi Dipethe és a többi táborban szégyenletes körülmények uralkodnak. Menekült családok alszanak a földön a szabad ég alatt, kitéve a hőségnek és esőnek. Az önkéntesek erőfeszítései ellenére nincsen elegendő élelem és a higiénés állapotok is kétségbeejtőek.
Greece/Chios/June 12,2016.
Refugees from Afghanistan take their dinner in the beach next to Chios' camp as they wait for their asylum process.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisA görög szigeteken nagyrészt családok rekedtek, köztük sok olyan anya, aki egyedül utazik gyermekeivel. A szörnyű körülmények mellett nagyon gyakran az információhiány a legnagyobb baj. A menedékkérelmeket elképesztően lassan bírálják el, miközben mindenféle pletykák keringenek a jövőről, amely csak növeli a félelmet és a bizonytalanságot.
Greece/Chios/June 13,2016.
Kids from Syria sleep in the floor of VIPETHE camp who used by refugees as a shelter as they wait for their asylum process in the greek island of Chios.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisMa éjszaka is a földön fognak aludni a gyerekek Híoszon és a többi szigeten, igaz, ők legalább együtt vannak a családjaikkal. Más kísérő nélküli kiskorúak Híosz utcáit járják egyedül, kitéve mindenféle veszélynek. Az ENSZ adatai szerint a szigetekre érkezők 40%-a gyerek.
Giorgos MoutafisA 31 éves Hani Szíriából származik, március 20-án ért partot Híosz szigetén, aznap, amikor az EU-Törökország alku hatályba lépett. Azóta itt van és a földön alszik más családok mellett. A családja még Szíriában van. „Mindennap felhívom őket, hogy még életben vannak-e.” – mesélte.
Refugee Crisis - The Island of Chi Giorgos MoutafisHani közgazdásznak tanult otthon, és arról álmodozik, hogy mesterfokozatot szerez humánerőforrás menedzsmentből Európában. Hálás a görög embereknek a szolidaritásukért, de nagyon aggódik, hogy akarata ellenére is visszaküldhetik Törökországba.
Afghan journalist “Shirin” (not her real name) says she was once shot at by the Taliban. But despite fleeing her country to seek safety, she now lives in constant fear in a squalid Greek refugee camp. Amnesty InternationalShirin (nem ez a valódi neve) egy afgán újságíró, akit egyszer meglőttek a tálibok. Bár azért menekült el, mert otthon nem volt biztonságban, most is félelemben és szörnyű körülmények között él a görög táborban.”Nem érzem magam biztonságban itt sem. Félek este kimenni a szobából.” – monda, mivel rengeteg hír kering arról, hogy nőket zaklatnak szexuálisan a görög táborokban.
Greece/Chios/June 13,2016.
Syrian refugee Ahmed stands next to his father Mohamed.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisAhmad mérnökként dolgozott Szíriában. Apjával Mohameddel a háború elől menekültek el, majd Törökországon keresztül érkeztek meg Görögországba néhány hónappal ezelőtt. Rettenetesen aggódnak a jövőjük miatt, mert nem kapnak információt, a kérelmük elbírálása pedig csigalassúsággal halad.
Greece/Chios/June 13,2016.
Syrian refugee Ahmed, father of three lives in a tent in Souda's camp with his wife and his parents as they wait for their asylum process in the greek island of Chios.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Amnesty InternationalAhmad és családja a Ramadánt a Souda táborban töltötték. A férfi több mint két hónapnyi Híoszon töltött idő után is próbál pozitív maradni. A szír konfliktus összezúzta a jövőjüket, ezért most abban reménykedik, hogy legalább a gyerekei folytathatják az iskolát Európában. Reszket, ha arra gondol, hogy visszaküldik Törökországba: a nővérét és családját még januárban kényszerítették vissza Szíriába a török rendőrök, Ahmad gyerekeit pedig megtámadták Törökországban, amikor kiderült, hogy szírek.
Greece/Chios/June 13,2016.
Syrian refugee Ahmed, father of three lives in a tent in Souda's camp with his wife and his parents as they wait for their asylum process in the greek island of Chios.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisA 78 éves Mohamed angolt tanított Szíriában. Feleségével, Sihammal követték a családjukat Európába, most pedig igyekeznek segíteni nekik a túlélésben.
Greece/Chios/June 13,2016.
Tents seems in a beach next to Souda's camp in the greek island of Chios.
Dozens of refugees live in the tents for months as they wait for their asylum process.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisA híoszi Souda tábor mellett sátrak állnak a tengerparton. Ilyen sátrakban élnek a menekültek hónapokon keresztül, amíg a kérelmeik elbírálására várnak. Eközben a visszaküldés réme fenyegeti őket nap mint nap.
Greece/Chios/June 13,2016.
Syrian refugee Ahmed, plays with his children in a beach of the greek island of Chios.
They live in a tent in Souda camp in Chios island with his wife and his parents as they wait for their asylum process.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisRitka alkalom, amikor Ahmad és családja kikapcsolódhat a tengerparton. A jövőtől való félelem és bizonytalanság tetézve a rossz körülményekkel, a mindennapi életüket egy túlélésért folyó küzdelemmé változtatja. De Ahmad arca még így is mindig felderül valahányszor a gyerekei – a 8 éves Razan, a 12 éves Oszama és a 10 éves Yaman – kerülnek szóba.
Greece/Chios/June 12,2016.
Syrian refugees take their dinner in the beach next to Chios' camp as they wait for their asylum process.
Giorgos Moutafis for Amnesty International Giorgos MoutafisKét férfi vacsorázik a Souda tábor mellett. A helyi és nemzetközi önkéntesek adják az élelmet, de a készleteik a végét járják. Együttérzésük óriási kontrasztban van az EU abbeli törekvéseivel, hogy kizárja a kiszolgáltatott menekülőket Európából.