„Mindegy egyes kivégzés, egyel több a kelleténél”
2008. április 14.
A kormányok kötelesek igazságot szolgáltatni az elkövetett bűnök feltárásával és jóvátételt nyújtani az áldozatoknak és rokonaiknak. A kivégzések az erőszakot inkább megerősítik, mint megoldják.
Az Amnesty International jelentésében („A kivégzések beszüntetése Európában: Fehéroroszország a halálbüntetés eltörlésének útján”) érvel a halálbüntetés eltörlése mellett, és felszólítja a fehéroroszországi hatóságokat, hogy csatlakozzanak a világon uralkodó tendenciához.
Fehéroroszország az utolsó állam Európában és a volt-Szovjetunió tagállamai között, ahol kivégzéseket hajtanak végre. Nem állnak rendelkezésre hivatalos statisztikák, de az Amnesty International becslése szerint akár 400 embert is kivégezhettek, mióta az állam 1991-ben elnyerte függetlenségét. Nemzetközi szervezetek ismételten felkérték Fehéroroszországot, hogy törölje el a halálbüntetés gyakorlatát.
A halálbüntetés teljes folyamata teljes titoktartásban zajlik le, sem a fogollyal, sem a rokonokkal nem közlik a kivégzés idejét. A holttestet nem adják át a rokonoknak, és nem informálják őket az eltemetés helyéről sem.
A halálbüntetés fehéroroszági gyakorlatát egy hibás igazságszolgáltatási rendszer foglalja keretbe. Hiteles bizonyítékok igazolják, hogy kínzással és bántalmazással kényszerítenek ki vallomásokat, és az elítélt foglyok nem élhetnek a hatékony jogorvoslás lehetőségével. Egy fiatal férfi, akit gyilkosság elkövetésével vádoltak, 2008 októberében elmondta az Amnesty International-nek, miképpen ütlegelték 3 napon keresztül és kényszerítették, hogy aláírja vallomását.
Nicola Duckworth szerint a halálbüntetés, amelyet egy elégtelen és igazságtalan igazságszolgáltatási rendszer keretein belül szabnak ki, felerősíti annak veszélyét, hogy ártatlan személyeket végezzenek ki.
A függetlenség elnyerése óta a fehérorosz hatóságok tettek néhány lépést a halálbüntetés megszüntetésének irányába, így csökkentették azon bűncselekmények számát, amelyek halálbüntetéssel büntethetők. Az Alkotmánybíróság 2004-es döntése szerint a halálbüntetés az Alkotmány rendelkezéseibe ütközik, és annak eltörlése a miniszterelnök és a Parlament jogkörébe tartozik, azonban a hatóságok ez idáig nem mutattak politikai hajlandóságot, hogy egy átfogó és nyilvános társadalmi vitát kezdeményezzenek a témában, vagy megtegyék a szükséges jogalkotói lépéseket.
A halálbüntetés eltörlésével Fehéroroszország csökkentené elszigeteltségét Európától. Nicola Duckworth szerint így a törvények végrehajtásáért felelős személyek valódi megoldásokat kereshetnének a bűnözés problémájával szemben, anélkül, hogy félrevezetné őket annak illúziója, hogy a főbüntetés ezen formája kellőképpen elrettentő lehet.
Háttér információk:
A szervezet együttműködik a jövőben a fehérorosz Helsinki Bizottsággal és más emberi jogi szervezetekkel, hogy 2009-ben nyilvános párbeszédet folytathassanak a halálbüntetés témájában, és reméli, hogy a jelentéssel szintén hozzájárulhat a kezdeményezés sikeréhez.