
Mustapha Djemali és Abderrazek Krimi egy tunéziai civil szervezet munkatársai, menekült embereknek nyújtanak segítséget. A hatóságok embercsempészet elősegítésével vádolják őket, az elnök pedig hazaárulónak nevezte a két jogvédőt. 2024 májusában tartóztatták le őket, és azóta előzetes letartóztatásban ülnek. Bebörtönzésük nem egyedi eset: a tunéziai vezetés több mint egy éve minden erejével próbálja megfélemlíteni az emberi jogok védelmezőit.
Szólítsd fel Tunézia elnökét, hogy biztosítsa Mustapha Djemali és Abderrazek Krimi szabadon bocsátását és az ellenük felhozott összes vád ejtését! Követeld, hogy hagyjon fel a menekültek és a jogvédők üldöztetésével és kriminalizálásával!
Menekültek életét mentették
A Tunéziai Menekültügyi Tanács (CTR) az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának (UNHCR) partnerszervezete, amely korábban a tunéziai hatóságokkal is szorosan együttműködött. Tanácsadással, szállásnyújtással és anyagi támogatással segítették a menekültek biztonságos letelepedését az országban. Mindez gyökeresen megváltozott, amikor a szervezet igazgatóját, Mustapha Djemalit – aki korábban az UNHCR magas rangú hivatalnoka volt – és Abderrazek Krimi projektmenedzsert 2024 májusában koholt vádak alapján letartóztatták, majd befagyasztották a két férfi és a szervezet bankszámláját. A CTR-nek olyan alapvető fontosságú programokat kellett beszüntetniük, mint a szállásnyújtás, orvosi ellátás, gyermekvédelem és jogsegély. A CTR munkájának ellehetetlenítésével egy eleve sérülékeny és kiszolgáltatott csoport került még nehezebb helyzetbe.
Elfogásuk óta a két férfi nem kapott megfelelő orvosi ellátást. A 80 éves Mustapha krónikus betegségben szenved, gyógyszereihez nem juthat hozzá és még azt is megakadályozták, hogy családja eljuttassa el azokat neki. Abderrazektől is megtagadták a gyógyszerét.
Az ellenük hozott vád: embercsempészet elősegítése
Mustapha és Abderrazek munkájukat teljesen legitim módon végezték, egy törvényesen és transzparensen működő szervezet élén. A hatóságok azonban tevékenységüket embercsempészetnek minősítették, az elnök pedig egyenesen hazaárulónak és külföldi ügynöknek nevezte őket. A menekültek segítése – legyen az anyagi támogatás vagy szállás biztosítása – nem bűncselekmény, attól függetlenül, hogy milyen úton jutottak az országba. Az emberi jogok védelmezői nem veszélyes bűnözők, akiket el kell zárni. Ráadásul a bíróság nem tudta bizonyítani, hogy a szökés vagy az igazságszolgáltatás akadályozásának veszélye fennállna esetükben, pedig ez a tunéziai jogrendszer alapján szükséges lenne az előzetes letartóztatás fenntartásához.
A vizsgálóbíró pártatlansága is megkérdőjelezhető, amely sérti a jogvédők tisztességes eljáráshoz való jogát. Egy meghallgatás során a következő meghökkentő kijelentést tette:
Fekete embereket hoztak Tunéziába illegálisan, etették és elszállásolták őket. Most fizetni fognak érte a tunéziai történelem és törvények nevében.
Mi vezetett ide?
A demokrácia 2021 óta tartó leépülése részeként a tunéziai kormány súlyos csapásokat mért a civil szervezetekre, jogvédőkre és az ellenzékiekre. A hatalom túlkapásainak leginkább kiszolgáltatott csoport a menekültek és bevándorlók közössége. Az idegengyűlölet évek óta része a kormányzati kommunikációnak, kezdődve az elnök 2023-ban tett nyíltan rasszista megnyilvánulásaival, 2025 áprilisában pedig a belügyminiszter szájából hangzott el egy ígéret, hogy „mindenféle terv ellen fellépnek, amely arra irányul, hogy megváltoztassa Tunézia demográfiai összetételét”.
Problémás együttműködés az Európai Unióval
Az Európai Unió és Tunézia már évek óta szoros partnerségben áll a migráció kezelésében. Az EU az emberi jogok hangos védelmezőjeként lép fel a nemzetközi színtéren, mégis egy olyan harmadik országra támaszkodik a területe felé irányuló migráció elhárításában, ahol a menekültek élete súlyos veszélyben van. A tunéziai hatóságok többször is a sivatagban hagyták magukra a tengeren elfogott menekülteket, vagy tovább küldték őket a líbiai és algériai határra.
Az EU hatalmas összegeket fordít a menekültek jogait sértő Tunézia segélyezésére. 2023-ban a határvédelmi feladatok ellátására 105 millió euró küldésében egyeztek meg, valamint további közel 1 milliárd eurót biztosítottak egyéb segélyek és kölcsönök formájában.
Szólalj fel az emberi jogvédőket ért igazságtalanságok ellen! Követeld, hogy a tunéziai hatóságok hagyjanak fel a civilek üldözésével és idegengyűlölő bevándorlási politikájukkal!