Vonják vissza a civilellenes törvényjavaslatot Paraguayban!  

Július 8-án a paraguayi szenátus elfogadott egy olyan homályosan és kétértelműen megfogalmazott törvényjavaslatot, amely veszélyezteti az ott dolgozó civil szervezetek munkáját, és önkényes korlátozásokhoz, sőt, akár egyes szervezetek feloszlatásához is vezethet. Szólítsd fel a paraguayi kamara elnökét és tagjait, hogy azonnali hatállyal utasítsák el a törvényjavaslatot, és Paraguay nemzetközi kötelezettségeivel összhangban biztosítsák az emberi jogok védelmét az országban.  

Amnesty International Nederland © Pierre Crom

A paraguayi szenátus július 8-án meghallgatás vagy nyilvános konzultáció nélkül fogadott el egy olyan törvényjavaslatot, amely a nonprofit szervezetek “átláthatóságának és elszámoltathatóságának” megteremtését tűzi ki célul. A javaslat a szenátustól a kamarához került; innen a köztársasági elnöknek küldik majd tovább, aki megvétózhatja vagy törvénybe iktathatja.  

Ha elfogadják, az állam a civil szervezetek működését és munkáját indokolatlan és szigorú korlátozásoktól tenné függővé: nyilvántartásba vételt és állami ellenőrzést vezetne be, illetve lehetővé tenni a nem együttműködő szervezetek feloszlatását, sőt, az ezen szervezeteket vezető egyének szankcionálását – például megbírságolását – is. A törvény emellett megkülönböztetés nélkül kezelné az állami és magánfinanszírozásból támogatott szervezeteket, ami hosszú távon lehetővé tenné, hogy az állam lefoglalja a civil szervezetek magánpénzeit és azokat beépítse az állami költségvetésbe.  

Az elfogadott javaslat számos ponton ellentétes nem csak a paraguayi alkotmánnyal, hanem azokkal a nemzetközi emberi jogi egyezményekkel is, amelyekhez Paraguay is csatlakozott; ideértve például a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányát (ICCPR) vagy az Emberi Jogok Amerikai Egyezményét. Ezek a dokumentumok mind garantálják az egyesületek létrehozásához, a szabad véleménynyilvánításhoz és a gyülekezéshez való jogot.  

A törvényjavaslat homályos és kétértelmű megfogalmazása – különös tekintettel arra a rendelkezésre, amely arra kötelezné a civileket, hogy részletesen beszámoljanak a forrásaik rendeltetéséről és felhasználásáról – veszélyezteti a nem állami szervezetek függetlenségét, valamint a tagjaik és munkatársaik magánéletét és biztonságát.  

Ez a szabályozási keret, amennyiben elfogadják, nem csak a civil szférát lehetetlenítené el, hanem azt a hiánypótló munkát is, amelyet ezek a szervezetek végeznek a paraguayi emberek jogegyenlősége érdekében. A törvényjavaslatot éppen ezért haladéktalanul el kell utasítani.