Rendőri visszaélések zavarhatják meg a világbajnokságot
2014/6/5
Brazíliában a futball-vb idején utcára vonuló tüntetőknek fel kell készülniük a megkülönböztetés nélkül alkalmazott rendőri és katonai erőszakra, mivel az ország mindent megtesz, hogy kontrollálja a demonstrációkat, jelentette ki az Amnesty International egy héttel a világbajnokság előtt.
„A katonai és rendőri erőszak, a képzés hiánya, és a karhatalmak büntetlensége olyan veszélyes elegyet alkot, amelynek vesztesei csak a békés tüntetők lehetnek” – nyilatkozta Atila Roque, a brazil Amnesty International igazgatója. „A 2014-es világbajnokság komoly próbatétel a brazil hatóságok számára. Úgy kell biztosítaniuk a tüntetések felügyeletét, hogy eközben a biztonsági erők ne sértsék meg az emberi jogokat.”
Az Amnesty International ’They use a strategy of fear’: Protecting the right to protest in Brazil (’A megfélemlítés stratégiáját alkalmazzák”: A tüntetéshez való jog védelme Brazíliában) című jelentése a biztonsági erők által, a múlt évben elkövetett sorozatos visszaéléseket elemzi.
A békés tüntetők ellen megkülönböztetés nélkül alkalmazott könnygáz és gumilövedék, az önkényes letartóztatások, valamint a törvényekkel való visszaélés az utcára vonulók megbüntetése érdekében, mind ide sorolható. Várhatóan a torna alatt mindezek folytatódni fognak.
Az Amnesty International brazil aktivistái több tízezer aláírt „sárga lapot” osztanak ki a hatóságoknak arra figyelmeztetve őket, hogy a békés tüntetéshez való jogot tiszteletben kell tartaniuk (https://www.aiyellowcard.org/).
„A világ egyértelmű üzenetet küld a brazil hatóságoknak: a tüntetés nem bűncselekmény, hanem emberi jog. Ahelyett, hogy erőszakot alkalmaznak a tüntetések leverésére, az lenne a kormány és a biztonsági erők feladata, hogy biztosítsák, az emberek biztonságban, a letartóztatás vagy sérülés kockázata nélkül nyilváníthassák ki véleményüket” – hangsúlyozta Atila Roque.
2013 júniusa óta több ezer brazil állampolgár vonult utcára. Felemelték hangjukat a tömegközlekedés drágulása, a világbajnokság magas költségei, és a pazarló beruházások miatt.
Az ország számos városában több száz ember sérült meg, amikor a katonai rendőrség gumilövedékekkel tüzelt az emberekre, és gumibottal vertek meg olyanokat, akik senki számára nem jelentettek fenyegetést.
2013. június 13-án, a magas busztarifák elleni tüntetésen Sérgio Silva, 31 éves hivatásos fotósnak egy gumilövedék kilőtte a bal szemét. Silvának, aki házas és két gyermeke van, ezáltal rendkívül megnehezítették a munkáját. A mai napig nem kapott a hatóságoktól hivatalos magyarázatot, bocsánatkérést vagy kártérítést.
A katonai rendőrségi egységek könnygázt is bevetettek a békés tüntetőkkel szemben, egy esetben még egy kórházba is belőttek Rio de Janeiróban. Több száz embert megkülönböztetés nélkül összetereltek és őrizetbe vettek, néhányukat szervezett bűncselekmény vádjával, mindenféle bizonyíték nélkül.
A 24 éves Humberto Caporallit letartóztatták, és a Nemzetbiztonsági Törvény értelmében megvádolták, miután 2013. október 7-én részt vett egy oktatási demonstráción São Paulóban. A rendőrőrsön kényszerítették, hogy megadja a Facebook fiókja jelszavát, annak érdekében, hogy ellenőrizzék, miket tett közzé. Ezt követően két napig fogságban tartották, majd feltételesen szabadlábra helyezték.
A brazil törvényhozók azt is fontolóra vették, hogy olyan törvényt fogadnak el, amely tovább korlátozhatja a békés tüntetés jogát. A Nemzeti Kongresszus elé terjesztettek egy terrorizmus elleni törvénytervezet, mely a fogalom tágabb definícióját alkalmazza, és a javak, valamint az alapvető szolgáltatások megrongálását is terrorcselekményként foglalja magába. Attól tartunk, amennyiben elfogadják a törvénytervezetet, akkor a békés tüntetőkkel szemben ezzel visszaélhetnek.
„Azzal párhuzamosan, hogy a világ figyelme egyre inkább Brazília felé fordul, a helyi hatóságoknak nyilvánosan meg kell fogadniuk, hogy nem alkalmaznak túlzott erőszakot a tüntetőkkel szemben, és valamennyi visszaélést kivizsgálnak. Minden egyéb biankó csekként szolgál a biztonsági erőknek, kockáztatva, hogy még több emberi jogi visszaélés történjen” – szögezte le Atila Roque.
Tekintsd meg videónkat!
Kapcsolódó tartalom
2018/10/15
Amnesty kutatót raboltak el és bántalmaztak Ingusföldön
Magukat a biztonsági szolgálat embereinek kiadó férfiak elrabolták, megverték az Amnesty International egyik kutatóját Ingusföldön, és két alkalommal is eljátszották, hogy kivégzik. A kutató egy magaszi tüntetés megfigyelése miatt volt a térségben.
2018/12/17
Az ellenzéki képviselők elleni erőszak fordulópont
Példátlan, hogy országgyűlési képviselőket erőszakkal távolítsanak el egy közintézményből.
2019/3/5
A szexuális erőszak "kultúrája" Dániában
A nemek közötti egyenlőség álarca mögé bújó Dánia az egyik olyan ország Európában, ahol a legmagasabb a szexuális erőszak előfordulásának aránya. A szabályozás hiánya és a széles körben elterjedt mítoszok és nemi sztereotípiák miatt az elkövetők jellemzően büntetlenül megússzák - áll az Amnesty International ma megjelent jelentésében.
2019/3/8
Írország ratifikálta az Isztambuli Egyezményt
Történelmi lépést tett ma az ír kormány azzal, hogy 34. országként ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, hogy ezzel is nagyobb védelmet és támogatást nyújtson az erőszakot elszenvedő nőknek.