Titkolózik a kormány az Alaptörvény felülvizsgálatáról
2019/9/30
Az Amnesty International Magyarország ezután közérdekű adatigénylést nyújtott be a témában a Miniszterelnökségnek és az Igazságügyi Minisztériumnak, hogy megtudjuk, tényleg zajlik-e az Alaptörvény felülvizsgálata, és ha igen, melyik minisztérium felelős érte, kik vesznek benne részt, mi a menetrend és terveznek társadalmi egyeztetést vagy esetleg Nemzeti Konzultációt az ügyben.
A Miniszterelnökség válaszából az derült ki, hogy a tárca nem foglalkozik a kérdéssel, az Igazságügyi Minisztérium szerint pedig náluk nincs olyan dokumentum, amelynek „nyilvánosságra hozatalához kiemelkedő társadalmi érdek fűződne”.
Tegnap az Index készített interjúkat Fideszes képviselőkkel, akik tényként kezelték, hogy az Alaptörvény felülvizsgálata folyamatban van, de a részletek kapcsán ők sem tűntek valami magabiztosnak.
Komoly aggodalommal figyeljük a folyamatot, mert a korábbi Alaptörvény módosításoknál is láttuk, hogyan a cél sok esetben az emberi jogok és a jogállami mechanizmusok korlátozása volt, nemegyszer pedig korábban alkotmányellenesnek nyilvánított szabályokat írtak bele az Alaptörvénybe.
„Meggyőződésünk, hogy az Alaptörvény felülvizsgálata mindenkit érint, ezért haladéktalanul nyilvánosságra kell hozni az érintett témákat, azt, hogy milyen koncepciók mentén zajlik a felülvizsgálat, és csak széles körű társadalmi egyeztetés után szabad az Országgyűlés elé vinni a kérdést.” -mondta Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója.
Kapcsolódó tartalom
2019/6/18
Alkotmánybírósághoz fordultak civilek a közigazgatási bírósági törvény miatt
A Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért, az Amnesty International Magyarország és a lengyel Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért (HFPC) az Alkotmánybíróság munkáját segítő beadványban kéri a közigazgatási bíróságokról szóló törvény alkotmányellenes rendelkezéseinek megsemmisítését.
2019/2/28
Az Alkotmánybíróság cserben hagyta a civileket
Az Alkotmánybíróság nem talált kifogásolni valót a STOP Soros törvénycsomag Büntető törvénykönyvet érintő módosítása (jogellenes bevándorlás elősegítése) kapcsán, és elutasította az Amnesty International Magyarország alkotmányjogi panaszát. Ezzel pedig cserben hagyta azokat, akiket a kormány azért fenyeget börtönnel, mert kiszolgáltatott embereknek segítenek.
2018/10/12
Alkotmánybírósághoz fordul az Amnesty
Az Amnesty International is az Alkotmánybíróságon támadta meg az úgynevezett STOP Soros törvénycsomag Büntető törvénykönyvet érintő módosítását (jogellenes bevándorlás elősegítése, Btk. 353/A. §), mert véleményünk szerint ellentétes többek között az Alaptörvény alkotmányos büntetőjogra, az egyesülési jogra és a szólásszabadságra vonatkozó rendelkezéseivel.
2018/12/17
Levél Áder Jánosnak a közigazgatási bíróságokról
A Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International Magyarország levélben kéri a köztársasági elnököt, hogy küldje vissza az Országgyűlésnek a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt.