A „vezetők” csúcstalálkozójáról éppen csak a vezetői képesség hiányzott
2016/9/22
A világ vezetői nagyobb elkötelezettséget vállaltak az áttelepítésekben, a humanitárius támogatások folyósításában, a menekültek oktatásában és munkához való juttatásában. Ezek a felajánlásokat – amelyek nagyban elmaradnak a valódi szükségletektől – az ENSZ hétfői kudarcba fulladt csúcstalálkozója után tették az országok.
„Az eheti csúcstalálkozók egy dologra voltak jók: megmutatták, hogy ez még mindig egy politikai válság. Kevés kivételtől eltekintve a világ vezető országai képtelenek voltak felnőni a feladathoz, elégtelen vállalásaik miatt továbbra is több millió menekült élete marad teljesen kilátástalan – mondta Salil Shetty, az Amnesty International főtitkára.
„A gazdag országok nem tehetnek csak annyit, hogy felajánlanak némi pénzt, és odébb sétálnak. Az áttelepítésekre globálisan felajánlott 360 000 helyet a több mint 20 millió menekült nagyságában kell értelmezni, akiknek a fele jelenleg alig 10 országban van. Azoknak az országoknak pedig, akik rendszeresen és durván megsértik a menekültek emberi jogait – például Ausztrália vagy egyes EU-s országok – nem szabad engedni, hogy úgy tegyenek, mintha minimális vállalásaik valami elképesztően nagy segítséget jelentenének.” A csúcson résztvevő országok ígéretet tettek arra, hogy 4,5 milliárd amerikai dollárral növelik meg a tavalyi támogatások mértékét. A találkozó előtt a Fehér Ház bejelentette, hogy 51 amerikai cég több mint 650 millió dollárt ajánlott fel a válság megoldására. Az összegből egymaga Soros György üzletember 500 millió dollárt vállalt magára.
„Jól mutatja a vállalások komolyságát, hogy egy magánszemély egymaga több pénzt ajánlott fel, mint a 300 millió dollárt felajánló Kína, amely a világ legnépesebb és második leggazdagabb országa – mondta Salil Shetty.”
„A néhány menekült befogadására vonatkozó vállalások egy kis lépés előre, de a mindennél fontosabb közös globális felelősségvállalás és megosztás hiányában két csúcs után is ugyanott tartunk. Az országok ezen a héten egy ritka lehetőséget szalasztottak el a krízis megoldására.
„Bár a politikusok a kameráknak mosolyognak, a valóságban nincs okuk az örömre. Amíg több ország, különösen a fejlettebbek, nem vállalja a rá arányosan jutó részt a válság megoldásából, addig a történelem rossz oldalán maradnak.
Kapcsolódó tartalom
2018/10/4
India rohingyákat toloncol vissza Mianmarba
Az indiai kormány ma hét rohingya férfit, Mohammad Jalalt, Mokbul Khant, Jalal Uddint, Mohammad Younst, Sabbir Ahamedet, Rahim Uddint és Mohammad Salamot toloncolt vissza Mianmarba. Komoly esélye van, hogy mind a heten súlyos jogsértések áldozatául válhatnak.
2018/8/23
Egy év és senkit sem vontak felelősségre a rohingyák elleni etnikai tisztogatás miatt
A világ vezetőinek tétlensége miatt az emberiesség elleni bűncselekményeket elkövető mianmari katonák továbbra is szabadok. Egy éve kezdődött a mianmari hatóságok rohingyák elleni újabb borzalmas bosszúhadjárata.
2017/11/27
A hatóságok hátat fordítanak az LMBTI menekülteknek
Komoly veszélyben vannak az el salvadori, guatemalai és hondurasi leszbikus, meleg, biszexuális, transz és interszex (LMBTI) emberek. A hatóságok nem védik meg őket az erőszaktól, így egyetlen lehetőségük marad, elmenekülni az országból, azonban Mexikóban további veszélyek várnak rájuk.
2018/2/27
Az emberiség elárulása a Szíria és Észak-Korea közötti vegyi fegyver paktum
A New York Times szerint az ENSZ-nek van egy nem nyilvános jelentése, amely bizonyítja, hogy 2012 és 2017 között Észak-Korea titokban olyan anyagokat szállított Szíriának, amely nemzetközileg tiltott vegyi fegyverek előállításához szükségesek.