Kiszabadult a szaúdi jogvédő Mohammed al-Bajady
2016/6/10
Mohammed al-Bajady-t - a Szaúdi Polgári és Politikai Jogok Egyesülete (közismert rövidítése: ACPRA) nevű jogvédő civil szervezet egyik alapítója - 4 év börtönre és 5 éves utazási tilalomra ítélte 2012. április 10-én a rijádi Speciális Büntetőbíróság egy zárt tárgyaláson. Ez az a bírói fórum, amit azért hoztak létre, hogy a terrorizmussal gyanúsítottak ügyében eljárjon - a gyakorlatban azonban a rendszer kritikusait, a jogvédőket és aktivistákat ítélik el itt. Al-Bajady bűne annyi volt, hogy 2011-ben részt vett egy a bebörtönzöttek melletti szimpátiatüntetésen a belügyminisztérium előtt.
A rijádi bíróság bűnösnek találta egy nem engedélyezett szervezet alapításában, az állam tekintélyének csorbításában, tüntetés szervezésében, a bíróság pártatlanság megkérdőjelezésében és tiltott könyvek birtoklásában, vagyis csupa olyan vádpontban, ami a nemzetközi jog alapján nem számít bűncselekménynek. Az eljárás során az ügyvédeivel nem tarthatta a kapcsolatot, még a tárgyalásokra sem engedték be őket.
4 éves büntetését a rijádi al-Hair börtönben töltötte, ebből 10 hónapot magánzárkában. Több alkalommal éhségsztrájkolt, ezért hét hónapon keresztül akarata ellenére intravénásan táplálták. Súlyos gyomorpanaszait nem vizsgálták ki és nem kapott megfelelő orvosi ellátást sem. Esetéről itt találsz további részleteket.
Mohammed al-Bajady tehát szabad, de igazságot egyelőre nem szolgáltattak neki. Köszönjük mindenkinek, aki támogatta az ügyét!
Kapcsolódó tartalom
2018/12/10
Az elnyomó és szexista politika bátor harcra ösztönöz a nők jogaiért
Nőjogi aktivisták világszerte az emberi jogokért folytatott harc élvonalában álltak 2018-ban. Az Amnesty International az emberi jogok 2018-as helyzetéről közzétett jelentése.
2018/10/10
A kormányoknak véget kell vetniük a halálbüntetésnek
A halálra ítélt rabokkal emberséggel és méltósággal kell bánni, és olyan körülmények között kell őket fogva tartani, amelyek megfelelnek a nemzetközi emberi jogi normáknak. Ma van a Halálbüntetés elleni világnap.
2018/6/5
Romokban hever Rakka az Egyesült Államok vezette „a megsemmisítés háborúja” után
A törmelékek között élő rakkai lakosok azt kérdezik, hogy az Egyesült Államok vezette koalíciós erők miért rombolták le a városukat és miért öltek meg több száz civilt az Iszlám Állam rémuralma alóli „felszabadítás” jegyében. Az Amnesty International új jelentése a közelgő évforduló előtt.
2018/4/12
Halálbüntetés 2017-ben: egyre kevesebb halálos ítélet és kivégzés
A szubszaharai Afrika nagy lépést tett a halálbüntetés eltörlése felé, az egész régióban jelentősen csökkent a kiszabott halálos ítéletek száma – áll az Amnesty International a ma megjelent 2017-es halálbüntetésről szóló jelentésében.