Háborús bűncselekményekkel ér fel a szíriai falvak eltörlése a föld színéről
2015/10/13
„Civilek otthonainak bármiféle katonailag igazolható indok nélküli szándékos lerombolásával, egyes esetekben egész falvak felégetésével, földig rombolásával és lakosainak elüldözésével az autonóm körzet átlépi hatáskörét és súlyosan megsérti a nemzetközi humanitárius jogot háborús bűncselekménynek tekinthető támadásaival” – mondta Lama Fakih, az Amnesty International válságtanácsadója. „Az Iszlám Állam elleni küzdelemben az autonóm körzet gyakorlatilag porba tapossa a konfliktusok közepébe csöppent civilek jogait. Olyan menekülthullámmal és pusztítással állunk szemben, mely nem fakadhat a harcokból. A jelentés felfedi a nyilvánvaló bizonyítékokat, hogy összehangolt, kampányszerű büntetőhadjárat indult a korábban az Iszlám Állam fennhatósága alatt álló falvak lakói vagy olyan kisebbségek ellen, akikről azt feltételezték, hogy támogatták a csoportot.”
Számos civil azt mondta, hogy az USA által vezetett légicsapásokkal fenyegették őket, amennyiben nem hagyják el otthonaikat.
Az Amnesty International kutatói 14 várost és falut látogattak meg Haszake és Rakka kormányzóságokban 2015 júliusa és augusztusa folyamán, hogy felderítsék az autonóm körzet felügyelete alatt történt erőszakos üldöztetések és az otthonok elpusztításának ügyét.
Az Amnesty International hozzájutott olyan műholdfelvételekhez, melyek illusztrálják a Tell-Hamísz régióban lévő Husszeinija faluban végbe ment pusztítás mértékeit. A 2014 júniusában készült felvételeken 225 épület látszik, míg 2015 júniusában már csak 14 áll: 93,8%-al kevesebb mint az előző évben.
2015 februárjában az autonóm körzet katonai szárnya, a Kurd Népvédelmi Egységek (YPG) átvette a terület feletti irányítást, ami addig az Iszlám Állam ellenőrzése alá tartozott, majd nekifogott az épületek lerombolásának és a lakók elüldözésének. A Husszeinijába látogató kutatók ottjártukkor látták az elpusztult otthonok romjait, és beszéltek szemtanúkkal is.
„Kiraktak minket az otthonunkból, aztán felgyújtották a házunkat...buldózereket hoztak...lerombolták az épületeket, egyiket a másik után, míg az egész falu a földdel egyenlővé nem vált” – emlékezett vissza egy szemtanú.
A Szuluk városától délre fekvő falvakban lakók közül sokan beszéltek arról, hogy a YPG harcosai az Iszlám Állammal való szimpatizálással vádolták meg és megfenyegették, hogy lelövik őket, amennyiben nem hagyják el a környéket. Bár néhány esetben a lakók elismerték, hogy falujukban akadt egy maroknyi Iszlám Állam-párti ember, de a többség nem volt a csoport támogatója.
Más esetekben a falvak lakói arról számoltak be, hogy a YPG harcosai otthonuk elhagyására utasították őket, egyúttal pedig azzal fenyegettek, hogy ha nem mennek el, az USA-koalíció légicsapásokat fog indítani ellenük.
„Azt mondták nekünk, hogy ha nem megyünk el, azt mondják az USA vezette koalíciónak, hogy terroristák vagyunk, ők pedig majd repülőikkel lebombáznak minket és a családunkat” – mondta Safwan, az egyik falubeli.
A YPG azzal igazolta a civilek elküldését, hogy épp a civilek védelmében vagy katonai érdekből volt rá szükség.
„Fontos, hogy a Szíriában az Iszlám Állam ellen harcoló USA vezette koalíció és minden más, az autonóm körzetet támogató vagy a katonasággal együttműködő állam ne hunyjon szemet az ilyen támadások felett. Nyilvánosan állást kell foglalniuk és elítélniük az emberek erőszakos elüldözését és a jogtalan rombolást, hogy biztosítsák, az ő katonai beavatkozásuk nem járul hozzá a nemzetközi humanitárius jog megsértéséhez” – hangsúlyozta Lama Fakih.
Egy különösen kegyetlen támadás alkalmával a YPG harcosai benzinnel locsoltak le egy házat és a bent tartózkodókat azzal fenyegették, hogy rájuk gyújtják azt.
„Benzint kezdtek önteni a rokonaim házára. Az anyósom még bent volt, mivel nem volt hajlandó elhagyni az otthonát, így egyszerűen körbelocsolták...majd megtalálták apósomat és elkezdték ütni a kezeit...én azt mondtam, hogy ha leégetik a házamat, akkor szerzek egy sátrat és felállítom a helyén. Ez az én otthonom, itt is fogok maradni” – mondta Bassma.
Bár a jogszerűtlen cselekményeknek áldozatul esett lakosok többsége arab és türkmén, néhány esetben, mint például a vegyes lakosságú Szulukban, a YPG és az Asayish, az autonóm körzet rendőrsége a kurd lakosságot sem engedte visszatérni otthonába. Máshol is, így például Abdi Koy faluban a YPG egy kis csoport kurdot is távozásra kényszerített.
Az Amnesty International interjút készített az Asayish vezetőjével, aki elismerte, hogy voltak civilek, akik otthonuk elhagyására kényszerültek, de ezeket elszigetelt eseteknek nevezte. A YPG szóvivője megismételte azon állítást, miszerint a civileknek saját biztonságuk érdekében kellett távozniuk.
Akárhogy is, sok lakos nyilatkozott úgy, hogy erővel vették rá őket a távozásra annak ellenére, hogy falujuk nem volt összecsapások színtere, távol esett a harcok frontvonalától és nem voltak a környéken az Iszlám Állam által telepített pokolgépek sem. A civilek erőszakos elűzése otthonukból indokolt katonai szükséghelyzet nélkül, a nemzetközi humanitárius jog megsértése.
„Az autonóm körzetben azonnal be kell szüntetni a civilek otthonainak jogtalan elpusztítását, meg kell téríteni azok kárait, akiknek házát jogtalanul lerombolták, valamint fel kell hagyni az emberek elüldözésével és meg kell engedni a civileknek, hogy visszatérjenek és újjáépítsék otthonaikat” – jelentette ki Lama Fakih.
Kapcsolódó tartalom
2019/10/18
A török hadsereg és szövetségesei háborús bűnöket követtek el Szíriában
A török hadsereg és szíriai szövetségesei északkelet-szíriai offenzívájuk során semmibe vették a civil lakosság életét, háborús bűncselekményeket követtek el, köztük tömeges kivégzéseket és civil életeket követelő jogellenes támadásokat hajtottak végre.
2019/8/22
Mianmar: két év telt el, senkit sem vontak felelősségre
Bár újra felmerült a rohingya menekültek visszaküldése Mianmarba, Arakán állam továbbra sem biztonságos a számukra, az atrocitások elkövetőit pedig nem vonták felelősségre.
2019/5/30
Magyar civilek a lakhatási válság ellen
Négy magyar civil szervezet – A Város Mindenkié csoport, az Utcáról Lakásba! Egyesület, a Habitat for Humanity Magyarország és az Amnesty International Magyarország - csatlakozott a Housing for All (Lakhatást mindenkinek) Európai Polgári Kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy javítsa a jogi és pénzügyi keretfeltételeket ahhoz, hogy az európai polgárok gondoskodni tudjanak a megfelelő lakhatásukról.
2019/5/29
A mianmari hadsereg újabb háborús bűnöket követett el
A Mianmar Arakán államában folytatott vizsgálata során az Amnesty International nemrég új bizonyítékokat szerzett arról, hogy a mianmari hadsereg háborús bűncselekményeket és más jogsértéseket követett el. A hadművelet még mindig folyamatban van, vagyis további atrocitások várhatóak.