Egyesült Királyság: A megfigyeléssel foglalkozó törvényszék feltárta, hogy a kormány kémkedett az Amnesty International után
2015/7/3
Ezek az NGO-k a közé a tíz szervezet közé tartoznak, akik jogi felelősségre vonást kezdeményeztek a brit kormány ellen a feltételezetten a munkájukra irányuló tömeges és törvénytelen megfigyelés miatt.
„18 hónap pereskedés, tagadás és mentegetőzés után megerősítést kaptunk arról, hogy valóban ki voltunk téve a brit kormány tömeges megfigyelésének. Felháborító, hogy amit mindig despotikus vezetők hatáskörébe tartozó cselekedetnek állítottak be, az brit területen a brit kormány által történt” – mondta Salil Shetty, az Amnesty International főtitkára. „Hogyan várhatják el tőlünk, hogy létfontosságú munkánkat elvégezzük szerte a világon, ha közben az emberi jogvédők és a jogsértések áldozatai most már okkal hihetik azt, hogy bizalmas levelezéseik jó eséllyel különböző kormányok kezében kötnek ki?”
„A brit megfigyeléseket érintő jogalkotás óriási hiányosságait mutatja az a felfedezés, hogy a brit kormány megfigyelte az Amnesty Internationalt. Ha nem tárolták volna tovább a levelezéseinket, mint ahogy az megengedett lett volna, akkor nem is tudtunk volna róla. Vagy ami még rosszabb, teljesen legálisnak tartották volna.”
A Törvényszéktől kapott e-mail nem tett említést arról, hogy mikor vagy miért figyelték meg az Amnesty Internationalt, illetve mi történt a megszerzett információval.
Ez az eset is mutatja, hogy sürgősen szükség van jogi reformokra, beleértve a törvénykezést megelőző felhatalmazást és valódi betekintést a brit biztonsági szolgálatok megfigyelési hatalmának használatába, valamint egy független nyomozást arról, hogy a brit ügynökség hogyan és miért kémkedett emberi jogi szervezetek után.
A felfedezés egyúttal nyomatékot ad az Amnesty International kormányok általi tömeges megfigyelés befejezésére való felhívásának is.
Háttér:
Az Amnesty International az idei évben indította #UnfollowMe globális kampányát a válogatás nélküli tömeges megfigyelés ellen, amely azon kormányokat célozza, akik betörnének a magánéletbe és ipari mértékben korlátoznák a szabadságokat. A szervezet jogi felelősségre vonást is kezdeményezett az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kormányai ellen azok célzott megfigyelései miatt.
Kapcsolódó tartalom
2019/12/9
Mi igaz a kormány EU-nak küldött állításaiból?
Holnap a magyar kormánynak ismét az emberi jogokat és a jogállamiságot érintő kérdésekre kell válaszolnia az EU Általános Ügyek Tanácsában. Három téma lesz napirenden: a bíróságok függetlensége, a média, illetve a tudomány szabadsága. A tagállamok képviselői a 7. cikk szerinti eljárás keretében azt vizsgálják, fennáll-e a veszélye az uniós alapértékek megsértésének Magyarországon.
2019/11/29
Feketelistán az Amnesty és a Human Rights Watch
A Népszava információ szerint az MTVA egyik szerkesztője néhány hete letiltotta az Amnesty International és a Human Rights Watch jelentéseinek és közleményeinek ismertetését.
2019/7/25
Fontos lépéseket tett ma a Bizottság a menedékkérők és az őket segítő szervezetek védelme érdekében
Az Európai Bizottság ma bejelentette, hogy a STOP Soros néven ismert törvénycsomag miatt az Európai Unió Bíróságához fordul, illetve egy új kötelezettségszegési eljárást is indít, amiért a magyar hatóságok éheztetik az embereket a tranzitzónákban
2019/3/8
Írország ratifikálta az Isztambuli Egyezményt
Történelmi lépést tett ma az ír kormány azzal, hogy 34. országként ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, hogy ezzel is nagyobb védelmet és támogatást nyújtson az erőszakot elszenvedő nőknek.