Újabb háborús bűnök Szírában: klórgáz támadás végzett egy teljes családdal
2015/3/18
"Az újabb borzalmas támadások, amelyek polgári személyek, köztük kisgyermekek halálát okozták, további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a szír kormányerők büntetlenül követhetik el háborús bűncselekmények sorozatát. A szíriai helyzet vizsgálatát sürgősen a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell vinni" – jelentette ki Philip Luther, az Amnesty International közel-keleti- és észak-afrikai igazgatója.
Március 16-án, hétfőn este 21.15 és 23 óra között mintegy 100 embert tettek ki a klórgáz-mérgezés veszélyének, miután szír fegyveres helikopterek négy klórgázzal teli hordót vetettek be a Sermine és Qmainass falvak ellen irányuló támadásaik során, állították a szemtanúk. A sebesültek közt volt a Szabad Szír Hadsereg néhány harcosa, az érintettek túlnyomó többsége azonban civil.
A szíriai kormányerők szóvivője cáfolta, hogy a kormányerők lennének a felelősek a támadásért. A polgári védelem egyik orvos tagja elmondta az Amnesty Internationalnek, hogy a merénylet érintettjeinek nem voltak robbanószereknek tulajdonítható sérüléseik, viszont gáztámadások tipikus tünetei voltak rajtuk észlelhetőek, többek között kivörösödött szem, légszomj, folyamatos köhögés, légúti problémák, hányás és nyáladzás. A polgári védelem egyik tagja, aki a a sermine-i helyszínre sietett, így nyilatkozott az Amnesty Internationalnek: "Iszonyatos szag volt. Kimenekítettük a lakosokat. Mondták, hogy egy család a pincében él. Hárman lesiettünk oda. Csak egy lélegzetet vettem, a másodiknál már égett a torkom és a szemem. Nem volt nálunk gázálarc, sem speciális védőfelszerelés. Nem tudtam továbbmenni. Visszafojtottam a lélegzetem, de nem bírtam tartani. Egy asszonyt láttam a lépcsőn. Teljesen kék volt az arca, nem lélegzett. Elvittük onnan, s egy perccel később már ment is le a következő csapat a pincébe, hogy kihozzák a többieket. Gázálarcot viseltek, ezért tudtak eljutni a pincéig. Kihozták az apát, az anyát, és a három kisgyermeket. Mindannyian halottak voltak."
A család tagjainak neve Warf Mohammed Taleb, édesanyja Ayoush Hassan Qaq, felesége Ala al-Jati, és három gyermekük: Sara Taleb, A'isha Taleb, és Mohamad Taleb.
Egy helyi aktivista feltöltött az internetre egy kórházban készített videófelvételt a támadás következményeiről. A felvételen (mely egyes nézők érzékenységét sértheti) egy haldokló, meztelen, asztalon fekvő csecsemő látható, valamint a Taleb gyerekek teste, amint a kórházi ágyban fekvő anyjuk holttestére fektetik őket.
2013 szeptemberében, miután emberek százai váltak egy állítólagos szaringáz-támadás áldozatává Ghouta városában, a szír elnök, Bashir al-Assad csatlakozott a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez, s kötelezettséget vállalt arra is, hogy Szíria teljes tiltott vegyifegyver-készletét átadja megsemmisítésre. Egy évvel később, 2014 szeptemberében azonban a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) tényfeltáró kutatása meggyőző információkat talált arról, hogy 2014 elején többször és módszeresen vetettek be mérgező vegyi anyagokat az észak-szíriai falvakban.
Kapcsolódó tartalom
2019/11/29
Feketelistán az Amnesty és a Human Rights Watch
A Népszava információ szerint az MTVA egyik szerkesztője néhány hete letiltotta az Amnesty International és a Human Rights Watch jelentéseinek és közleményeinek ismertetését.
2019/11/21
A Civilizáció Koalíció javaslata a Fővárosi Önkormányzat számára
A Civilizáció koalícióban együttműködő civil szervezetek örömmel fogadják Karácsony Gergely főpolgármester és Kerpel-Fronius Gábor alpolgármesternek a Városháza tegnapi fogadásán elhangzott szavait, amelyek a Fővárosi Önkormányzat nevében partnerséget kínálnak a civil szektor Budapesten is aktív szereplői részére.
2019/3/11
33 év börtönre és 148 korbácsütésre ítélték Nasrin Sotoudeh-t
Elképesztő igazságtalanság: az ismert iráni emberi jogi ügyvédet és jogvédőt, Nasrin Sotoudeh-t 33 év börtönre és 148 korbácsütésre ítélték.
2019/3/8
Írország ratifikálta az Isztambuli Egyezményt
Történelmi lépést tett ma az ír kormány azzal, hogy 34. országként ratifikálta az Isztambuli Egyezményt, hogy ezzel is nagyobb védelmet és támogatást nyújtson az erőszakot elszenvedő nőknek.