Szaúd-Arábia: Raif Badawit most pénteken ismét megkorbácsolják
2015/1/14
"A világ Szaúd-Arábiára figyel. Ha a hatóságok figyelmen kívül hagyják a széleskörű tiltakozást és szégyentelenül tovább folytatják Raif Badawi ítéletének végrehajtását, akkor azt igazolják, hogy semmibe veszik a nemzetközi jogot és figyelmen kívül hagyják a nemzetközi közvélemény akaratát" – nyilatkozta Said Boumedouha, az Amnesty International közel-keleti és észak-afrikai programjának igazgatóhelyettese. „A korbácsolás és más testi fenyítések alkalmazása sérti a kínzás és kegyetlen bánásmód tilalmát. A büntetés több részletben való végrehajtásával a szaúdi hatóságok nyíltan semmibe veszik az emberi jogi alapelveket.”
Az Egyesült Államok, Kanada, Németország és Norvégia – sok más országgal együtt – nyilatkozatban ítélte el Raif Badawi megkorbácsolását. Több ezer ember a világ minden részéből hangot adott felháborodásának a közösségi média felületein, és világszerte több száz tüntetést szerveztek a szaúd-arábiai nagykövetségek elé.
„A nemzetközi közösségnek továbbra is nyomást kell gyakorolni a szaúd-arábiai hatóságokra. Raif Badawi kegyetlen és igazolhatatlan büntetése végrehajtásának azonnal véget kell vetni – hangsúlyozta Said Boumedouha.
Raid Badawi felesége, Ensaf Haidar azt mondta az Amnesty Internationalnek, hogy attól fél, férje nem fogja fizikailag bírni a második korbácsolást. „Azt mondta nekem Raif, hogy iszonyú fájdalmai voltak a korbácsütések után, rossz az egészségi állapota. Biztos vagyok benne, hogy nem fogja kibírni a második korbácsolást” – panaszolta Ensaf. "A múlt héten beszéltem a történtekről a gyerekekkel, hogy ne a barátaiktól tudják meg az iskolában. Hatalmas sokk ez számukra. A nemzetközi nyomás elengedhetetlen, hiszek benne, hogy a folyamatos tiltakozásnak lesz eredménye. Tovább kell harcolnunk."
Történt egy másik eset, ami azt mutatja, hogy a szaúd-arábiai hatóságok egyáltalán nem tolerálják a békés, de a hivatalostól eltérő véleményeket. Hétfőn, január 12-én Raif Badawi ügyvédjének, az emberi jogokért küzdő Waleed Abu al-Khairnak a büntetését hagyta helyben a bíróság. Őt eredetileg 15 évre ítélték, amiből 10-et kell letöltenie. Hétfőn azonban a bíró úgy rendelkezett, hogy mind a tizenöt évet börtönben kell töltenie, mivel nem kért bocsánatot az általa elkövetett bűncselekményért. Azért ítélték el, mert megszegte az alattvalói hűség követelményét, megsértette a bíróságot és alapított egy nem bejegyzett szervezetet.
Január 16-án pénteken 17 órára az Amnesty International Magyarország tiltakozó akciót szervez a szaúdi aktivista megkorbácsolása
ellen az Erzsébet téri szökőkútnál: http://bit.ly/RaifertPentekenPetíciónkat online is alá lehet írni: http://bit.ly/FREERaifBadawi
Kapcsolódó tartalom
2019/9/25
Az EU nem tesz eleget a jogvédőkért
Az Európai Unió és a tagállamok nem tesznek eleget saját kötelezettségvállalásaiknak, és nem védik meg sokszor halálos fenyegetésenek és támadásoknak kitett jogvédőket – áll az Amnesty International legújabb jelentésében.
2019/2/21
A civil szervezetek elleni támadások globális jelenségekké váltak
Világszerte egyre durvább támadásokat indítanak a kormányok a civil szervezetek ellen. Olyan törvényeket hoznak, amelyek alapján megfigyelik a szervezeteket és az ott dolgozókat, rémálomba illő bürokratikus akadályokat gördítenek az útjukba, időnként pedig börtönnel fenyegetik őket – derül ki az Amnesty International legfrissebb globális jelentéséből.