Kína: A pekingi olimpiát beárnyékolja a kényszermunka és az aktivisták elhallgattatása
2008/6/27
Az átnevelő munkát az ötvenes évek közepe óta használják Kínában, mint olyan fogva tartást, amelyet vádemelés, bírósági eljárás, vagy igazságügyi felülvizsgálat nélkül tehetnek meg. A jelenlegi rendszer szerint akár három évig is fogva tarthatnak valakit ezekben a táborokban, amelyet "szükség esetén" egy további évre meg lehet hosszabbítani. Kínai jogújítók felvetették, hogy az itt eltöltött idő sokkal hosszabb, mint a büntető törvénykönyv minimum büntetési tételei lennének, és komoly aggályokat jeleztek az ügyben, hogy a rendőrségnek korlátlan hatalma van az ilyen büntetések kiszabásában. Készült egy új törvényjavaslat, amely jelentősen megreformálná vagy felváltaná az átnevelő munkatábort, de egyelőre csak a törvénytervezet van a Kínai Népi Kongresszus előtt. Nem tisztázott, hogy mikor, vagy egyáltalán el fogják-e fogadni. Az Amnesty International továbbra is arra hívja fel a hatóságokat, hogy ezt a rendszert teljesen töröljék el, és biztosítsák, hogy a fogva tartást illető döntések ne maradjanak kizárólag a rendőrség kezében.
Nagyon pontatlan megfogalmazással határozzák meg az olyan viselkedést, amelyet átnevelő munkával büntethetnek, ezért a rendőrség azokat is fogva tarthatja, akik békésen gyakorolják alapvető emberi jogaikat. Bu Dongweit - akit David Bu-ként is ismernek - 2006. június 19-én két és fél év "átnevelő munkatáborra" ítélték a Falun Gong vallási mozgalomban végzett tevékenységéért, ezt a mozgalmat ugyanis Kínában betiltották. Azzal vádolták, hogy "ellenszegül az ország törvényeinek" és "megzavarja a társadalmi rendet". A rendőrségen adott szóbeli vallomását idézték bizonyítékként, valamint az otthonában talált 80 példányban sokszorosított Falun Gong irodalom miatt ítélték el.
Bu Dongwei korábban már 10 hónapot töltött a Tuanhe átnevelő táborban 2000 augusztusa és 2001 májusa között, miután petíciót nyújtott be a hatóságoknak azt kérvényezve, hogy vizsgálják felül a Falun Gong betiltását. A fogva tartás indoka "eretnek szervezetben a törvényi végrehajtás bomlasztása". Fogva tartása során kínzásnak és más embertelen és megalázó bánásmódnak volt kitéve, például alvásmegvonás, illetve volt, hogy egész nap egy kisméretû széken kellett ülnie. Mindennek az volt a célja, hogy feladja a Falun Gongba vetett hitét. Az Amnesty International szerint Bu Dongweit alapvető emberi jogainak - a szólásszabadsághoz és a szabad vallásgyakorlathoz való jogok - békés gyakorlásáért tartják fogva. A szervezet szerint Bu lelkiismereti fogoly, és az Amnesty International felszólítja a hatóságokat, hogy azonnal és feltétel nélkül engedjék szabadon.
"A véleménynyilvánítás szabadsága és a szabad vallásgyakorlat alapvető emberi jogok, melyet Kína nem fojthat el azzal, hogy kényszermunka-táborba dugja az aktivistákat. A kínai Bu Dongwei ikonja azoknak az emberi jogi sértéseknek is, amelyeket Kína a véleménynyilvánítás korlátozására a tibetiek és az ujgurok ellen elkövet.", mondta Sebály Bernadett, az Amnesty International kapmánykoordinátora.
Akcióinkról itt olvashatsz bővebben
Képek, videók a 2008. február 8-i akcióról: http://aigallery.blog.hu/tags/k%C3%ADna