A következő ENSZ-főtitkárnak ki kell állnia az emberi jogokért
2016/4/11
@Andrew Burton/Getty Images
A kiválasztási folyamat nyilvánossága érdekében a főtitkári jelöltek április 12. és 14. között az ENSZ Közgyűlése előtt fogják felvázolni a terveiket és elképzeléseiket.
„A világnak olyan ENSZ-főtitkárra van szüksége, aki fellép az emberi jogokat megsértő országok ellen. Az ENSZ egyszerűen nem működhet anélkül, hogy az emberi jogok kérdésére ne helyezzen hangsúlyt. A főtitkári posztra pályázóknak már most ki kellene állnia az emberi jogokért, és nem kellene félniük az állásfoglalásuk a következményeitől. Azok a tagállamok, akik az emberi jogok iránti elköteleződést bármilyen módon szankcionálják, sértik az ENSZ Alapokmányát és az ENSZ fennmaradását is veszélyeztetik” – mondta Salil Shetty, az Amnesty International főtitkára.
Ezek az Amnesty International és a többi civil szervezet által megfogalmazott legfontosabb feladatok:
Új menekültügyi egyezség megkötése. Különböző konfliktusoknak és emberi jogsértéseknek köszönhetően az elmúlt években több embernek kellett elhagynia az otthonát, mint a második világháború óta bármikor. A Menekültügyi Egyezmény betartása érdekében a főtitkárnak egy nemzetek közötti együttműködésen és a felelősségek arányos elosztásán alapuló, új megközelítést kellene találnia a fennálló problémák kezelésére. Szükség van továbbá a jelenleg működő, nemzetközi migrációt kezelő struktúrák felülvizsgálatára is.
Tömeges bűncselekmények megelőzése. A főtitkárnak segítenie kell az olyan tömeges emberi jogsértések megelőzését és megszüntetését, mint például a civil lakosság elleni szándékos támadások a katonai műveletek során.
A civil lakosság védelme. A civil lakosság alapvető védőbástyája az elnyomó kormányokkal szembeni tiltakozásnak és ellenállásnak. Az ENSZ-főtitkárnak nyíltan el kell köteleződnie a civil társadalom, főleg az emberi jogvédők és újságírók mellett.
A marginalizált csoportok védelme. A diszkrimináció és az emberi jogok semmibevétele mélyítették a szegénységet és az egyenlőtlenségeket az egész világon. Az új ENSZ-főtitkárnak támogatnia kell a marginalizált csoportok emberi jogainak védelmét és a diszkrimináció teljes megszüntetését.
Nemi egyenlőség biztosítása. Az ENSZ-főtitkárnak minden eszközzel segítenie kell a női jogok és a nemi egyenlőség érvényesülését, és szorgalmaznia kell az olyan nemzetközi egyezményekhez való csatlakozást, mint a „Nők, béke és biztonság” program vagy a Pekingi Nyilatkozat.
Küzdjön a büntetlenség ellen. Az ENSZ új vezetője lépjen fel a harc közben elkövetett bűncselekmények büntethetetlenségével szemben. Az ENSZ biztosítson megfelelő anyagi forrásokat és politikai támogatást a Nemzetközi Büntetőbíróságnak és más nemzeti törvényszékeknek.
Halálbüntetés megszüntetése. Az elmúlt időszakban világszerte fontos lépések történtek a halálbüntetés beszüntetésére. Ezeket az ENSZ-főtitkárnak is támogatnia kell, míg a halálbüntetést mindenhol el nem törlik.
Az ENSZ emberi jogi befolyásának erősítése. Az emberi jogok, a nemzetközi béke a biztonság és a fejlesztés mellett az ENSZ harmadik pillérét alkotják. A főtitkárnak gondoskodnia kell arról, hogy az emberi jogi kérdésekre megfelelő figyelmet és forrásokat fordítsanak. Az ENSZ-nek fontos lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy az emberi jogok tisztelete – senkit sem hátrahagyva – az egész világon fejlődjön. Az ENSZ-nek továbbá megfelelő kinevezésekkel és a személyzet elszámoltathatóságával kell biztosítani integritását.
Háttér
A következő ENSZ-főtitkárnak szánt emberi jogi programot az Amnesty International mellett a CIVICUS, a Global Centre for the Responsibility to Protect, a Human Rights Watch, az International Coalition for the Responsibility to Protect, az International Federation for Human Rights és a World Federalist Movement-Institute for Global Policy elnevezésű szervezetek írták alá.
Eddig nyolc ember jelezte, hogy indulna az ENSZ-főtitkári posztért, de a következő hónapokban a jelöltek száma tovább növekedhet. A Ban Ki-moont váltó főtitkárt az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogja jelölni az év végéig.
Kapcsolódó tartalom
2017/1/11
Guantánamó és az emberi jogok kettős mércéje
15 éve jelképezi a guantánamói fogolytábor az Egyesült Államok emberi jogokkal kapcsolatos kettős mércéjét: míg a világ többi országa előtt az elmúlt években az emberi jogok bajnokaként próbálta meg magát az amerikai vezetés, addig a saját maga által elkövetett jogsértésekről nem szívesen vesz tudomást. Donald Trump megválasztásával pedig még távolabb kerülünk attól, hogy a tábort a korábbi ígéreteknek megfelelően bezárják.
2017/2/28
Kína és Oroszország szégyenteljes vétója
Kína és Oroszország ismét élt az ENSZ Biztonsági Tanácsában a vétójogával, hogy elgáncsoljon egy határozatot, amely segített volna a vegyi fegyverek gyártóinak és felhasználóinak felelősségre vonásában Szíriában.
2017/2/22
Éves Jelentés: szörnyű év volt 2016
A politikusok mérgező és dehumanizáló „mi vs. ők” retorikája egy még megosztottabb és veszélyesebb világot teremt - figyelmeztetett az Amnesty International az emberi jogok 2016-os globális helyzetét dokumentáló Éves Jelentése. A jelentés lesújtó képet fest Magyarország emberi jogi teljesítményéről.
2017/3/15
Ideje, hogy a világ vezetői gondoskodjanak a szíriai háború több millió áldozatáról
Mivel a szíriai háborús és emberiesség elleni bűncselekmények továbbra is megtorlatlanul maradnak, az Amnesty International a konfliktus hatodik évfordulóján ismét a világ vezetőihez fordul, hogy azok végre szolgáltassanak igazságot a pusztítás több millió áldozata számára.